tram order image

Bilety wkrótce dostępne online

 

Regularne kursy na trasie Mrozy Stadion - Rudka Szpital odbywają się od 29 kwietnia do 30 września 2018 r. w wyznaczone niedziele i święta w godz. 14:00 - 18:00 (ostatni kurs). 

Odjazdy z Mrozów w stronę Rudki zawsze o pełnej godzinie.

Najbliższe terminy kursowania tramwaju: 31 maja, 23 i 24 czerwca, 21 i 22 lipca, 18 i 19 sierpnia oraz 15 i 16 września.

 

Obecnie możliwy jest zakup biletów bezpośrednio u woźnicy i tylko w obie strony.

Operator i rezerwacje: HL Bingo Henryk Lasota, tel. 518 454 470.

 

CENNIK BILETÓW:

normalny/dorośli - 16,00 zł, ulgowy/dzieci i młodzież szkolna, emeryci, renciści - 10,00 zł, dzieci do lat 3 i osoby niepełnosprawne - gratis

 

Kursujący na trasie Mrozy - Rudka w latach 1902 - 1967 tramwaj konny 28 października 2011 r. powrócił do Mrozów. Jego historia związana jest z budową szpitala w Rudce, który powstał na skutek rozszerzającej się w 1898 r. epidemii gruźlicy. Doktor Teodor Dunin, wybitny lekarz bakteriolog zaapelował wówczas o utworzenie specjalistycznego szpitala, w którym chorzy mogliby dochodzić do zdrowia. Jego projekt zdobył uznanie wielu wybitnych naukowców. Ze względu na klimat idealnym miejscem okazała się Rudka k/Mrozów, gdzie w 1902 r. ruszyła budowa szpitala. Sanatorium znajdowało się kilka kilometrów od stacji kolejowej, na której wyładowywano przywożone pociągiem z Warszawy materiały budowlane. Aby ułatwić ich transport do Rudki, położono tory pod kolejkę. Budowa szpitala trwała sześć lat. Pierwsi pacjenci pojawili się w Rudce 29 listopada 1908 r. Tego dnia po raz pierwszy, zamiast materiałów budowlanych, tramwaj konny przewiózł ludzi. Kolejka kursowała sześć razy dziennie przez 59 lat, po raz ostatni odjechała w 1967 r. Tory rozebrano na początku lat 70, a wagonik przekazano Muzeum Kolejnictwa w Sochaczewie. 

Kilka lat temu władze samorządowe gminy Mrozy wraz ze Stowarzyszenie Przyjaciół Mrozów postanowiły odbudować tramwaj konny. Minister Środowiska wyraził zgodę na powtórne jego kursowanie w rezerwacie "Rudka Sanatoryjna", przez który przebiegała trasa. Gmina otrzymała dotację z PROW, odtworzono szlak, położono podkłady, wykonano replikę wagonu, zamontowano szyny na trasie liczącej niecałe 2 km. 

Pierwsze, próbne i techniczne przejazdy odbyły się na początku października 2011 r., natomiast ostatni weekend tego miesiąca przeznaczono na dni otwarte, podczas których, z perspektywy odrestaurowanego wagonu każdy chętny mógł usłyszeć dźwięk metalowych szyn i odgłos najprawdziwszych kopyt. Było to preludium do rozpoczęcia kursowania tramwaju, które zaplanowano na wiosnę 2012 r.

Od wiosny 2014 r. administratorem tramwaju jest Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Mrozach. 

Warto dodać, że wzdłuż trasy tramwaju konnego Mrozy - Rudka powstała ścieżka służąca edukacji ekologicznej, natomiast przy pierwszym peronie w Mrozach powstanie zabudowa regionalna. Będzie to więc nie tylko wspaniała atrakcja turystyczna, ale przede wszystkim żywa lekcja historii, na którą już dziś serdecznie zapraszamy. 

Więcej na: www.mrozy.pl/tramwajkonny/

 

NASI PRZYJACIELE:

WWW.KOLEJ.REWAL.PL