tram order image
Tram 2018 2

Kup bilet / Buy a ticket

 

W sezonie 2021 regularne kursy na trasie Mrozy Stadion - Rudka Szpital odbywają się wyznaczone niedziele

2 i 9 maja, 6 czerwca, 4 i 11 lipca, 1 i 8 sierpnia oraz 5 września

w godz. 14:00 - 18:00 (ostatni kurs).

 Odjazdy z Mrozów w stronę Rudki zawsze o pełnej godzinie. Przejazd tam i z powrotem trwa ok. 45 minut. 

 

In 2021 the horse tram runs at the first and second Sundays of the month from May until September.

2 & 9 May, 6 June, 4 & 11 July, 1 & 8 August and 5 September

The departures at Mrozy Stadium are from 14:00 to 18:00. One return ride takes about 45 minutes. 

 

Im Jahr 2021 die Bahn fährt am ersten und zweiten Sonntag im Monat von Mai bis September.

2 und 9 Mai, 6 Juni, 4 und 11 Juli, 1 und 8 August und 5 September

Die Abfahrten von der Buschaltestelle am Stadion sind von 14 bis 18 Uhr. Eine Hin- und Rückfahrt dauert etwa 45 Minuten.

 

Zakup biletów odbywa się przez stronę interenetową. / You can purchase the ticket by clicking 'Buy a ticket' above. / Tickets können im Voraus online gekauft werden.

Woźnica może sprzedać bilety w dniu przejazdu tylko w przypadku wolnych miejsc.

Operator: Milord9 Sp. z o. o. z Warszawy, tel. 518 454 470.

 

CENNIK BILETÓW / FARES & TICKETS:

dorośli / adult return - 16,00 zł; dzieci i młodzież szkolna, emeryci, renciści / children, students, pensioners return - 10,00 zł; dzieci do lat 3 - gratis / children under 3 years travel free when accompanied by a passenger holding a valid ticket; osoby niepełnosprawne - gratis / handicapped people travel free

 

Kursujący na trasie Mrozy - Rudka w latach 1902 - 1967 tramwaj konny 28 października 2011 r. powrócił do Mrozów. Jego historia związana jest z budową szpitala w Rudce, który powstał na skutek rozszerzającej się w 1898 r. epidemii gruźlicy. Doktor Teodor Dunin, wybitny lekarz bakteriolog zaapelował wówczas o utworzenie specjalistycznego szpitala, w którym chorzy mogliby dochodzić do zdrowia. Jego projekt zdobył uznanie wielu wybitnych naukowców. Ze względu na klimat idealnym miejscem okazała się Rudka k/Mrozów, gdzie w 1902 r. ruszyła budowa szpitala. Sanatorium znajdowało się kilka kilometrów od stacji kolejowej, na której wyładowywano przywożone pociągiem z Warszawy materiały budowlane. Aby ułatwić ich transport do Rudki, położono tory pod kolejkę. Budowa szpitala trwała sześć lat. Pierwsi pacjenci pojawili się w Rudce 29 listopada 1908 r. Tego dnia po raz pierwszy, zamiast materiałów budowlanych, tramwaj konny przewiózł ludzi. Kolejka kursowała sześć razy dziennie przez 59 lat, po raz ostatni odjechała w 1967 r. Tory rozebrano na początku lat 70, a wagonik przekazano Muzeum Kolejnictwa w Sochaczewie.

Kilka lat temu władze samorządowe gminy Mrozy wraz ze Stowarzyszenie Przyjaciół Mrozów postanowiły odbudować tramwaj konny. Minister Środowiska wyraził zgodę na powtórne jego kursowanie w rezerwacie "Rudka Sanatoryjna", przez który przebiegała trasa. Gmina otrzymała dotację z PROW, odtworzono szlak, położono podkłady, wykonano replikę wagonu, zamontowano szyny na trasie liczącej niecałe 2 km. 

Pierwsze, próbne i techniczne przejazdy odbyły się na początku października 2011 r., natomiast ostatni weekend tego miesiąca przeznaczono na dni otwarte, podczas których, z perspektywy odrestaurowanego wagonu każdy chętny mógł usłyszeć dźwięk metalowych szyn i odgłos najprawdziwszych kopyt. Było to preludium do rozpoczęcia kursowania tramwaju, które zaplanowano na wiosnę 2012 r.

Od wiosny 2014 r. administratorem tramwaju jest Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Mrozach.

Więcej na: www.mrozy.pl/tramwajkonny/

 

NASI PRZYJACIELE / OUR FRIENDS / UNSERE FREUNDE:

 

 douglas logo   Logo nkw    doelner pferdebahn