Janos wimpffen fit 1200x675

W minioną niedzielę gościliśmy amerykańskiego pisarza i podróżnika p. Jánosa L. Wimpffena, który w swojej kolejnej podróży po Europie odwiedził Mrozy, aby odbyć sentymentalną przejażdżkę wagonem unikatowego tramwaju konnego.

Pan János L. Wimpffen jest doktorem nauk o Ziemi i historykiem sportów motorowych. Specjalizuje się w torowych wyścigach samochodów sportowych (ang. Sports Car Racing). Jego dwutomowe dzieło Time and Two Seats osiąga zawrotne kwoty na międzynarodowych licytacjach w prestiżowych domach aukcyjnych. W swoich podróżach po świecie odwiedził już ponad 90 krajów, lecz Europa Środkowa jest mu szczególnie bliska, gdyż urodził się w austriackim Grazu w rodzinie o austro-węgierskich korzeniach. Mieszka w okolicach Seattle w stanie Waszyngton.

Pan János nie pamięta już skąd dowiedział się o mroziańskim tramwaju, ale był on od kilku miesięcy celem jego podróży. Przyznał, że prawdopodobnie przeczytał o nim w niemieckim lub brytyjskim czasopiśmie. Do Mrozów przybył pociągami bezpośrednio z Brna w Republice Czeskiej, skąd po dwugodzinnym pobycie w naszym mieście udał się w dalszą podróż do białoruskiego Brześcia. Gościowi w przejażdżce tramwajem, pieszej wycieczce po Rudce Sanatoryjnej oraz wizycie w hali sportowej w Mrozach towarzyszył dyrektor GOSiR Lucjan F. Molenda.

Szczególnie dziękujemy p. Mariuszowi Szęszołowi - właścicielowi Stajni Kruki i operatorowi tramwaju konnego oraz opiekunom klaczy Faworyty za pomoc w zorganizowaniu pobytu gościa w Mrozach.