Długi, płaski rozpęd pozwolił peletonowi rozwinąć dużą prędkość, po czym kolarze przechodzili w kolejną fazę maratonu. Taką, w której zdarzyć się mogłodosłownie wszystko. To za sprawą nieprzewidywalnej aury, dzikiej przyrody i pomysłowej trasy przygotowanej przez Cezarego Zamanę.

 

W niedzielę wszystkich przywitał piękny mazowiecki świt. Wydawać by się mogło, że zapowiada on niemal wiosenny dzień – a byłby to drugi taki dzień w historii zimowych maratonów Norhthec MTB Zimą w Jeruzalu. Jednak już sam dojazd do bazy zawodów drogą oszronioną po nocnym przymrozkach rozwiewał wiosenne złudzenia. Zrywające się od czasu do czasu mroźne podmuchy wiatru nie docierały do bazy zawodów, mieszczącej się w przytulnej szkole podstawowej, sprytnie osłoniętej przez drzewa. W samej szkole atmosfera wśród zawodniczek i zawodników była zdecydowanie bliższa wiosennej: uśmiechy, serdeczności oraz mobilizacja na wysokim poziomie.

GALERIA

Ściganie rozpoczęło się na szerokiej, prostej i równej szutrówce przypominającej pas startowy. To stąd zawodnicy startowali w nieznane. Już wjazd w boczną drogę leśną usłany był starym śniegiem, upstrzonym czarnymi śladami. To ich kurczowo trzymali się zawodnicy, jadący pośród majestatycznych drzew Rezerwatu przyrody Florianów. Pod kołami rowerów podłoże szybko się zmieniało: z wilgotnego, mazowieckiego piasku w pasma lodowych łachów. Kolejne kilometry prowadzące przez obszary Natura 2000, gdzie na jeden kilometr kwadratowy przypada więcej dzikich zwierząt niż osadników, zaskakiwały wyzwaniami. Podmokłe łąki, przez które niczym lodołamacze przedzierali się kolarze, walcząc ze spowalniającą warstwą błota i lodu. Odkryte tereny z zachodnim wiatrem, krótkie asfaltowe odcinki z lodowiskami będącymi efektem nocnych przymrozków oraz kilka górek zapewniło niemal całą paletę zimowego szaleństwa. Co ważne, maraton był perfekcyjnie przygotowany niczym na zawody najwyższej rangi.

Z tymi wszystkimi trudnościami najszybciej uporał się na dystansie ½Pro Patryk Piasecki, który 43 km pokonał z czasem 01:29:35. Tuż za nim na metę wjechał Jarosław Wołosiuk (01:29:37). Trzecie miejsce zajął Marek Stram (01:29:57). Wśród kobiet najlepsza okazała się Krystyna Żyżyńska-Galeńska (01:59:51), za którą na metę kolejno wjechały: Marta Raszkiewicz (02:06:32) i Aleksandra Kapłon (02:07:21).

Na Fit triumfował Robert Sawa, który 22 km pokonał w 48 minut i 38 sekund. Tuż za nim wjechał Grzegorz Kozłowski (00:48:46), a trzecie miejsce zajął Konrad Panglisz (00:48:46). Wśród kobiet najszybsza była Aleksandra Lach z czasem 01:01:30, wyprzedzając Malwinę Krzyczkowską (01:03:40) i Annę Rząsowską (01:04:13).

Ale w Jeruzalu, drugim przystanku Northtec MTB Zimą, było coś więcej niż tylko wyścig błotniaków. Sportowa atmosfera, serialowy mamrot z dobrze znanego wszystkim sklepu naprzeciw pięknego drewnianego kościółka oraz grochówka ugotowana w nocy przez mieszkanki tej miejscowości. Były też nagrody wręczane zawodnikom Oprócz pucharów, do szczęśliwców powędrował voucher dla dwóch osób na dwudniowy pobyt w luksusowym ośrodku Narvil Conference & Spa. Trzy osoby otrzymały również zestawy profesjonalnych smarów rowerowych od eLube.

Współorganizatorami imprezy był Urząd Miasta i Gminy Mrozy oraz Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Mrozach.

Finałowy maraton Northtec MTB Zimą odbędzie się 24 lutego w Długosiodle. Zapisy już trwają. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.zima.zamanagroup.pl lub też kontaktując się mailowo z Biurem Zawodów: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

 

WYNIKI MROZY NORTHTEC MTB ZIMĄ W JERUZALU:

½ Pro Kobiety, kat. Open

 1. Żyżyńska-Galeńska Krystyna, 01:59:51
 2. Raszkiewicz Marta, Centrum Rowerowe Olsztyn Team, 02:06:32
 3. Kapłon Aleksandra, Go Sport Team, 02:07:21

½Pro Mężczyźni, kat. Open

 1. Piasecki Patryk, Piasecki Concept, 01:29:35
 2. Wołosiuk Jarosław, Cryospace Olsztyn, 01:29:37
 3. Stram Marek, Retro Stork Team, 01:29:57

Fit Kobiety, kat. Open

 1. Lach Aleksandra, RAFAKO Orbea MTB Team, 01:01:30
 2. Krzyczkowska Malwina, Akademia Michała Podlaskiego UKS Victoria Radzymin, 01:03:40
 3. Rząsowska Anna, 01:04:13

Fit Mężczyźni, kat. Open

 1. Sawa Robert, PIE3CKI TEAM, 00:48:38
 2. Kozłowski Grzegorz, 00:48:46
 3. Panglisz Konrad, PIE3CKI TEAM, 00:48:46

 

CEZARY ZAMANA

Jeden z najwybitniejszych polskich kolarzy, który w historii polskiego sportu zapisał się wytrwałością, śmiałą i odważną jazdą oraz wielkim hartem ducha, pozwalającym mu triumfować w walce o najcenniejsze tytuły.

Spośród wielu zwycięstw Cezarego Zamany, wymienić należy te najważniejsze: triumf na etapie Criterium du Dauphine Libere (1993), pierwsze miejsce w klasyfikacji Memoriału Henryka Łasaka (1999, 2002 i 2003), wyścigu Szlakiem Walk Majora Hubala (2000) oraz Małopolskiego Wyścigu Górskiego (2005), a także indywidualne Mistrzostwo Polski w kolarstwie (1999) i pierwsze miejsce w Tour de Pologne (2003).

Po zakończeniu zawodowej kariery Cezary Zamana nie zerwał z rowerem. Zaczął dzielić się swoją pasją z innymi, skutecznie upowszechniając kolarstwo górskie oraz szosowe poprzez organizację cyklów maratonów MTB i wyścigów kolarskich.

 

NORTHTEC MTB ZIMĄ

To jeden z pierwszych i najdłużej organizowany w Polsce cykl maratonów MTB rozgrywanych w zimowych warunkach. Przez dwa najmroźniejsze miesiące w roku kolarze z całej Polski rywalizują na ciekawych trasach. Northtec MTB Zimą to nie tylko sprawnie przeprowadzone zawody, ale także okazja na urozmaicenie treningu. Tytularnym sponsorem cyklu jest firma Northtec.